FL Akademi Söyleşileri: Üniversite Ortamında Bilim Ar-Ge Yapmak ve Teknolojik Ticari Ürün Geliştirmek – Ekmel Özbay (FL’83)

Afişin PDF hali için tıklayın.

3 Kasım 2020 saat 20:00’de FL’83 mezunumuz Ekmel Özbay, öğrencimiz (FL’2022) Selin Feiza Karakuzu’nun sunumuyla bizlerle birlikte olacak.

Söyleşinin video kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

EKMEL ÖZBAY: Prof. Dr. Ekmel Özbay, 1966 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi Türkiye birincisi olarak kazandığı Ankara Fen Lisesinde okudu. 1983 senesi Üniversite Seçme ve Yerleştirme sınavında Türkiye birincisi olarak ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünü kazandı. 1987 yılında ODTÜ’den mezun olduktan sonra gittiği Stanford Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1989 yılında Master, 1992 yılında doktora derecesini aldı.

1995 yılında Türkiye’ye dönen Ekmel Özbay Bilkent Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2001 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) asli üyeliğine seçildi. Ekmel Özbay Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile Bilkent Fizik Bölümünde öğretim üyesi ve Bilkent-NANOTAM araştırma merkezinin başkanıdır.

Ekmel Özbay’ın uluslararası hakemli (SCI) dergilerde yayınlanmış 525 bilimsel makalesi vardır. Bu yayınlar 17,500’ün üzerinde atıf almıştır ve bu makalelerinin h-indeks değeri 61’dir. Science dergisinde 2006 yılında yayınlanan makalesi Türkiye’den bu dergide yayınlanan tek davetli makaledir ve bu makale şimdiye kadar 3500+ atıf alarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Türkiye adresli yayınlanan makaleler arasında en çok atıf alan makale olma başarısını göstermiştir.

2001 yılında Türkiye Bilimler Akademisi asli üyeliği ile 2012 yılında Avrupa Bilimler Akademisi asli üyeliğine seçilen Ekmel Özbay’ın çalışmaları pek çok yurt içi ve yurt dışı ödüle layık görülmüştür. 1995 Parlar Vakfı Bilim adamı ödülü, 1996 Tugaç Vakfı Teknoloji Geliştirme ödülü, 1997 TÜBİTAK Genç bilim adamı ödülü, 2011 Türk Fizik Derneği Bilim ödülü, 1998 Sedat Simavi Bilim ödülleri ile 1997 yılında Amerikan Optik Kurumunun (OSA-Optical Society of America) Adolph Lomb madalyasını aldı. Ekmel Özbay nanoplazmonik aygıtlar üzerine yaptığı çalışmalar ile 2006 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazandı. 2005 yılında Avrupa Birliği’nin (AB’nin) verdiği en büyük bilim ödülü olan Descartes Bilimsel Araştırma Ödülünü kazandı. Türkiye’den bu ödülü alan ilk ve tek araştırmacı olma başarısını gösteren Prof. Özbay bu ödülü nano-metamalzemeler üzerine yaptığı çalışmalar ile almıştır.

Bilkent-NANOTAM bünyesinde tamamlanmış ve devam eden 32 bilimsel araştırma projesinin yürütücüsüdür. Bu projeler sonucunda ortaya çıkan teknolojik birikim 85’in üzerinde patent ile tescillenmiştir. Bilkent-NANOTAM’da geliştirilen teknolojilerin üniversite-sanayii işbirliği ile ticari ürünlere dönüştürülmesi amacı ile 2014 yılında 40 Milyon USD yatırım ile Aselsan Bilkent Mikro-Nano Teknolojiler A.Ş. kurulmuştur. Ekmel Özbay, %50 ASELSAN ve %50 Bilkent Üniversitesi ortaklığına sahip bu şirketin kurucu Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.