FL Akademi Söyleşileri: Ülkemizde Sağlık Sunumu ve Tıp Eğitimi – Tevfik Tezcaner (FL’78)

Afişin PDF hali için tıklayın.

Yayının video kaydı için tıklayın.

27 Haziran 2020 saat 20:45’de çevrimiçi canlı yayında öğrencilerimiz soracak, FL’78 mezunumuz Tevfik Tezcaner cevaplayacak. Yayının ayrıntıları afişte.

TEVFİK TEZCANER (kendi kaleminden): 1960 yılında Cumhuriyet öğretmenleri olan anne ve babamın görevleri gereği bulundukları Eskişehir’de dünyaya geldim. İlkokulu Ankara Ergenekon İlkokulunda, ortaokulu Ankara TED Kolejinde, liseyi Ankara Fen Lisesinde bitirdim. Ortaokul son yılında yapılan TÜBİTAK ulusal matematik yarışmasında Türkiye birinciliğini kazandım. Lise son sınıfta yine TÜBİTAK matematik seçmelerinde Türkiye birinciliğini kazanarak ülkemi Dünya Matematik Olimpiyatında temsil ettim.

Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesinde 1984 yılında tamamladım, Bilecik’te mecburi hizmetimi takiben Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi dalında uzmanlık eğitimine başladım. 1991 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı olarak Ankara’da özel bir hastanenin kuruluş çalışmalarına katıldım. 1999 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesine öğretim üyesi olarak atandım ve 2002 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi Doçenti unvanı aldım. Kayseri’den ayrıldıktan sonra bir süre daha kuruluşunda görev aldığım aynı özel hastanede çalıştım ve 2011 yılında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalına öğretim üyesi olarak transfer oldum. 2012 yılında Profesörlük atamam gerçekleşti. 2013 yılında Kalite Direktörlüğü, 2015 yılında Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Dr. Rıdvan Ege Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği, 2017 yılında ise Ufuk Üniversitesi Rektörlüğü ile görevlendirildim.

Halen European Association for Cardio-Thoracic Surgery, Kardiyovasküler Cerrahi Derneği ve Fleboloji Derneği üyesiyim.

1985 yılından beri evli olduğum Uzm. Dr. Olcay Tezcaner’den bir kızım ve bir oğlum; kızımdan da bir torunum bulunmaktadır.