FL Akademi Söyleşileri: Sinemaya Dair – Barış Pirhasan ve Emin Alper

Afişin PDF hali için tıklayın.

28 Aralık 2020 saat 20:00’de FL’70 mezunumuz Barış Pirhasan ve FL’92 mezunumuz Emin Alper, FL’71 mezunumuz Caner Fidaner’in ve müdür yardımcımız Oğuzhan Önder’in sunumuyla bizlerle birlikte olacak.

Söyleşiye buradan erişebilirsiniz.

BARIŞ PİRHASAN: 1951 doğumluyum. Ankara Fen Lisesi’ni(1970)ve Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü(1976) bitirdim.

1974’ten beri çeşitli dergilerde şiirlerim yayınlandı. 1982’den beri senarist olarak çalışıyorum. Dört uzun metraj filmin yönetmenliğini yaptım.

1989-1993 yılları arasında İngiltere’deki The National Film and Television School’un Yönetmenlik Bölümü’nü bitirdim.

Yayınlanmış şiir ve çeviri şiir kitaplarım var. Çalışmalarımı Berlin ve İstanbul’da yürütüyorum.

EMİN ALPER: 1974 yılında Konya’da doğan, çocukluğunu Karaman Ermenek’te geçiren Emin Alper liseyi Ankara Fen Lisesi’nde okudu. Boğaziçi Üniversitesi’nde aldığı iktisat eğitiminin ardından, aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini aldı.

Rıfat ve Mektup adlı kısa filmlerinin ardından çektiği ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, dünya galasını 2012 yılında Berlin Film Festivali’nde yaptı ve Forum Bölümü’nün prestijli ödülü Caligari ödülünü kazandı. Gösterildiği film festivallerinden 30’un üzerinde ödülle dönen Tepenin Ardı, Asya Pasifik Film ödüllerinde de En İyi Film seçildi.

Senarist ve yönetmenliğin yanı sıra, halen İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde dersler veren Emin Alper’in 2015 yapımı ikinci filmi Abluka, dünya galasını 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yaptı ve burada Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Türkiye galasını 22. Altın Koza Film Festivali’nde yapan Abluka bu festivalden de En İyi Film dahil olmak üzere beş ödülle döndü. Abluka Asya Pasifik Film Ödüllerinde de Jüri Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Alper, üçüncü filmi Kız Kardeşler’in yapımını 2018 yılında tamamladı. Film dünya prömiyerini 2019 şubat ayında 69. Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin ana yarışma bölümünde Altın Ayı ödülü için yarıştı. Kız Kardeşler aynı yıl 38. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve Yönetmen dahil olmak üzere beş ödül aldı.