FL Akademi Söyleşileri: Severim Sinemayı

Afişin PDF hali için tıklayın.

Yayının video kaydı için tıklayın.

8 Haziran 2020 saat 20:45’de çevrimiçi canlı yayında FL’71 mezunumuz Caner Fidaner söyleşisinde FL’92 mezunumuz yönetmen Emin Akper’i konuk edecek. Yayının ayrıntıları afişte.

EMİN ALPER: 1974 yılında Konya’da doğan, çocukluğunu Karaman Ermenek’te geçiren Emin Alper liseyi Ankara Fen Lisesinde okudu. Boğaziçi Üniversitesinde aldığı iktisat eğitiminin ardından, aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini aldı.

Rıfat ve Mektup adlı kısa filmlerinin ardından çektiği ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, dünya galasını 2012 yılında Berlin Film Festivali’nde yaptı ve Forum Bölümü’nün prestijli ödülü Caligari ödülünü kazandı. Gösterildiği film festivallerinden 30’un üzerinde ödülle dönen Tepenin Ardı, Asya Pasifik Film ödüllerinde de En İyi Film seçildi.

Senarist ve yönetmenliğin yanı sıra, halen İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde dersler veren Emin Alper’in 2015 yapımı ikinci filmi Abluka, dünya galasını 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yaptı ve burada Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Türkiye galasını 22. Altın Koza Film Festivali’nde yapan Abluka bu festivalden de En İyi Film dahil olmak üzere beş ödülle döndü. Abluka Asya Pasifik Film Ödüllerinde de Jüri Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Alper, üçüncü filmi Kız Kardeşler’in yapımını 2018 yılında tamamladı. Film dünya prömiyerini 2019 şubat ayında 69. Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin ana yarışma bölümünde Altın Ayı ödülü için yarıştı. Kız Kardeşler aynı yıl 38. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve Yönetmen dahil olmak üzere beş ödül aldı.

CANER FİDANER: Sinema meraklısı. PsikeSinema dergisine, SinSinSinema adlı bloguna ve Sinema Dostları feys grubuna yazıyor, Pasolini ve Godard konulu e-kitapların yazar ve editörlerinden. İki yıldır “Severim Sinemayı” ana başlığı altında, sinema meraklılarına yönelik kurslar veriyor.

Basılmış bir öykü kitabı var. 1954 doğumlu, hekim, halk sağlığı doçenti. AFL Sinema Kulübü’nün bir FL Akademi etkinliği olarak gerçekleştirdiği AKŞAMÜSTÜ SİNEMA adlı dört sunumluk programın kolaylaştırılıcılığını yaptı.