FL Akademi Söyleşileri: Sağlık ve Hastalıkta Mikrobiom – Nedim Çakan (FL’77)

Afişin PDF hali için tıklayın.

28 Ekim 2020 saat 18:00’de FL’77 mezunumuz Nedim Çakan, öğrencimiz (FL’2022) Ahsen Ece Kaba’nın sunumuyla bizlerle birlikte olacak.

Söyleşinin video kaydına buradan erişebilirsiniz.

NEDİM ÇAKAN: 1977’de Ankara Fen Lisesinden, 1983’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İki yıl mecburi hizmetini İslahiye’nin Sakçagöz Köyünde yaptı. 1985’de Pediatri uzmanlığı yapmak için İstanbul’a geldi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinden uzmanlığını aldıktan sonra 1991’de University Of Pittsburgh tarafından üst uzmanlık için kabul edildi.

1991-1996 yılları arasında NEUCOM University’de Pediatric Residency (1 yıl) ve University of Pittsburgh’da fellowluk (4 yıl) yaptı. “Pediatric Endocrinology and Metabolism” üst üzmanlığını aldıktan sonra 2012’ye dek Michigan, bu tarihten beri de California’da çalışmakta. Şimdi Valley Children’s Healthcare Endocrinology Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.

Klinik çalışmalarını yöneticilik yaptığı yerlerde özellikle gelir seviyesi düşük ailelerin sağlık sisteminden yararlanmaları ve diabet gibi kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisi ile en iyi düzeyde sağlık hizmeti sunmak üzere yoğunlaştırmıştır. Bu kişisel ve lideri olduğu grup ile birlikte yaptıkları çalışmalar California’da ve tüm ülke düzeyinde tanınmaktadır. Bireysel olarak “Best Physician” ödülleri yanında 2018’de Kuzey Kaliforniya “Best Endocrinologist” olarak tanınmıştır. Liderliğini yaptığı bölüm son 4 yıldır “Pediatric Endocrinology & Diabetes” alanında ABD’nin en iyi 50 merkezi arasında yer almıştır.

Akademik çalışmalarında çoğunluğu çocukluk çağı diyabette karşılaşılan hastalığın önceden tespit edilmesi; sosyo ekonomik ve yeni teknolojik yöntemlerle bu kronik hastalığın aileler tarafından iyi bir şekilde yönetilmesini hedef almıştır.

Otuzdan fazla bilimsel yayını 1400’den fazla citation almıştır. Daha önceleri ve halen çalıştığı, akademik ilişkisi olduğu yerlerden: 2007’de Wayne State University, 2012’de University of California San Francisco ve 2020’de Stanford University Medical School’dan kendisine “Associate Professor, Pediatrics and Pediatric Endocrinology” ünvanı verilmiştir.

1985’de evlendiği Mimar Hülya Bağır Çakan’dan iki oğlu vardır. Büyük oğulları UCSD Chemical Engineering bölümünde PhD yapmakta, küçük olan UCI’da pre-med okumaktadır.

Mecburi hizmet yıllarında gördüğü Hitit kalıntıları ile başlayan arkeolojiye olan ilgisi devam etmekte, Neolitik dönem ve özellikle Sümerler konusunda bilgisini arttırmaya çalışmaktadır.