FL Akademi Söyleşileri: Pandemi Sonrasında Fırsatlar – Tonguç Yaman

PDF dosyası.

17 Mayıs 2021 saat 20:30’da FL’84 mezunumuz Tonguç Yaman, öğrencimiz İdil Karen Şahin’in (FL’2022) sunumuyla bizlerle birlikte olacak.

Söyleşinin kaydına buradan erişebilirsiniz.

TONGUÇ YAMAN: Tonguç Yaman’a en zor sağlık bilgi işlem sorunlarını verin, bir çözüm bulacaktır.

Üst düzey bilişim teknolojisi yöneticisi olarak, sağlık hizmetleri ve finansal hizmetler sektörlerindeki karmaşık ortamlarda birçok girişimi başarıyla yönetmiştir. Bugün, sağlık hizmetleri sektöründe uzmanlığını, liderliğini ve problem çözme becerilerini kullanarak toplum sağlığına odaklanmaktadır.

“En büyük profesyonel değerim, gelişim eğrisinin önünde kalma, bir sorunun kökenine inme, çözümü herkesten önce görme ve işi bitirmek için gerekirse geleneksel sınırları aşma becerimdir” diyor. Yüksek stresli durumlarda bile, bu yetenek, kuruluşların yeni zorlukları aşması ve hastalarına daha iyi hizmet vermesi için gerekli süreçleri, teknolojiyi ve kültürel değişimi sağlamasına yardımcı oldu. “Sonuçta, bir sağlık uzmanı olarak nihayetinde sorumlu olduğumuz varlık hastalarımızdır.”

Onun bu dürtüsü ve bağlılığının derin kökleri var. “Türkiye’de doğdum ve ABD’ye ilk nesil göçmenim” diyor. “Kabul edilebilir olmak, rekabetçi olmak için her zaman daha çok, daha derin ve daha hızlı çalışmak zorunda kaldım.” İngilizce, Türkçe ve Almanca bilen Tonguç, ismini insancıllık ile eşanlamlı Türkiye’de tanınmış bir eğitim bakanı olan İsmail Hakkı Tonguç’tan almıştır. “Ülkesine hizmet etmeye kendini adamış, daha geniş nüfusa eğitim sağlamaya odaklanmıştı.”

Tonguç’un babası, oğlunun bakanın adının yanı sıra insani yardım taahhüdünü paylaşacağını umuyordu ve rüyasının gerçekleştiği açık. Tonguç, “Amacım çok zengin olmak değil, sağlık ve eğitimi herkes için daha erişilebilir hale getirmede rol oynamak” diyor. “Bu arayışta BT çok önemli – bugün her zamankinden daha kritik. Bu, kariyerimin itici gücü oldu.”

Bir kürek tutkunu ve maraton koşucusu olan Tonguç, bugünlerde sağlık bilişiminde öğretim asistanı olduğu Columbia Üniversitesi Epidemiyoloji Departmanında DrPH (Doctor of Public Health) programındaki çalışmalarla iş sorumluluklarını dengeliyor.

Diğer bilgiler için : https://www.linkedin.com/in/tongucyaman/