FL Akademi Söyleşileri: Kariyere Liseden Başlamak – Bilge Zeren Aksu (FL’2010)

Afişin PDF hali için tıklayın.

14 Kasım 2020 saat 20:00’de FL’2010 mezunumuz Bilge Zeren Aksu, öğrencimiz (FL’2024) Yusuf Mert Çavdar’ın sunumuyla bizlerle birlikte olacak.

Söyleşinin video kaydına ulaşmak için tıklayın.

BİLGE ZEREN AKSU: 1992 yılında Ankara’da doğdu. Lise eğitimine 2006 yılında Ankara Fen Lisesinde başladı. TÜBİTAK Liseler Arası Bilimsel Araştırma Projeleri yarışmalarında Türkiye çapında aldığı dereceler sonrası, 2009 yılında ABD’de dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’de düzenlenen liseler arası bilimsel araştırma kampında (RSI) ülkemizi temsil etti. Sonrasında yine ABD’de düzenlenen Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarında (ISEF) finalist olarak yarışmaya hak kazandı. Bu yarışmada, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ve Plazma Bilimi Koalisyonu (CPS) tarafından iki ayrı birincilik ödülüne layık görüldü. Aldığı ödüller kapsamında 2010 yazında İsviçre’deki CERN’e davet edildi. 

2010 yılında Ankara Fen Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl ABD’nin en seçkin üniversiteleri Harvard ve MIT (Massachusetts Institute of Technology)’den burslu olarak kabul aldı. Üniversite eğitimine MIT’de başladı, Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerini bitirdi. Lisans eğitimi sürecinde MIT Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarında (MIT CSAIL) araştırmacı olarak staj yaptı. Yine MIT’deki Media Lab’de yazılım mühendisliği üzerine staj yaptı.

Lisans eğitimini tamamlamasının ardından dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Microsoft’ta yazılım mühendisi / program manager olarak işe başladı. Halen ABD’nin Boston şehrinde Microsoft’taki kariyerine devam ediyor.