FL Akademi Söyleşileri: Kariyer Yolculuğunda Moleküler Biyoloji ve Genetik – Elif Nur Fırat Karalar (FL’2000)

Afişin PDF hali için tıklayın.

1 Ekim 2020 Perşembe saat 20:00’de çevrimiçi canlı yayında öğrencilerimiz soracak, FL’2000 mezunumuz Elif Nur Fırat Karalar cevaplayacak. Yayına ankara.fen.lisesi Instagram hesabından katılabilirsiniz.

Söyleşinin video kaydı için tıklayın.

ELİF NUR FIRAT KARALAR: Lise eğitimini Ankara Fen Lisesi’nde (2000) ve lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde (2004) tamamladı. Doktora çalışmalarını University of California, Berkeley’de ve doktora sonrası çalışmalarını Stanford Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra 2014 yılında Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde araştırma laboratuvarını kurdu.

Dr. Fırat Karalar Avrupa Araştırma Konseyi (ERC), AvrupaMoleküler Biyoloji Organizasyonu (EMBO), İngiliz Bilimler Adademisi (Royal Society), TÜBİTAK, TÜBA, BAGEP, LOREAL-UNESCO, Avrupa Birliği ve Koç Üniversitesi’nin desteklediği çalışmalarını “Hücre İskeleti Araştırma” laboratuvarında (https://mysite.ku.edu.tr/ekaralar/) sürdürmektedir. Dr. Fırat Karalar’ın laboratuvarında yürüttüğü araştırma projelerinin uzun vadeli hedefi, hücre ve organizma seviyesinde önemli görevleri olan hücre organellerinin nasıl oluştuğunun ve görev yaptığının belirlenmesidir. ERC tarafından 1.5 milyon Avro bütçe ile desteklenen projesinde Dr. Fırat Karalar “sentriyolar satelit” adlı yapıların biyolojisini disiplinlerarası bir yöntemle araştırmaktadır. Bu projelerin sonuçları böbrek bozuklukları, zekâ geriliği, körlük gibi semptomlarla ortaya çıkan nadir genetik hastalıkların ve kanserin tanı ve tedavi çalışmalarına katkı sağlamaktadır.

Dr. Fırat Karalar 2019 yılında EMBO Genç Araştırmacı (YIP) Ödülü’nü Türkiye’den alan ilk araştırmacıdır.