FL Akademi Söyleşileri: Internet Çağında Müzisyen Olmak

Afişin PDF hali için tıklayın.

30 Mayıs 2020 saat 20:45’de çevrimiçi canlı yayında öğrencilerimiz soracak, FL’73 mezunumuz Ayşegül Gökçin’in kızı piyanist Ayşedeniz Gökçin cevaplayacak. Yayının ayrıntıları afişte.

AYŞEDENİZ GÖKÇİN: AyşeDeniz, Eastman School of Music’te lisansını, Royal Academy of Music’te ise yüksek lisansını tamamladı. İlk konçerto icrasını 9 yaşında Gordion Oda Orkestrası eşliğinde J.S Bach’ın 5. Klavye Konçertosu ile yaptı. O zamandan bu yana Moskova’da Kremlin Sarayı ve Christ The Saviour Katedrali; Verbier’de L’Eglise; Londra’da Duke’s Hall, Steinway Hall ve Kings Place; Kiev Açık Hava Tiyatrosu ve Lysenko Hall; Fort Worth PepsiCo Hall; Rochester Kilbourn Hall; Aspen Harris Hall; Santa Barbara Lehmann Hall ve Kuzey Kıbrıs Bellapais Antik Manastırı gibi birçok yerde konser verdi.

Classic FM, BBC News, CNN Türk, NTV, TRT, Voice of Russia, TV, International Piano Magazine, Andante, Opus, Prog Rock Magazini ve Vogue’da yer aldı. 

Pink Floyd resmi sayfasında, AyşeDeniz’in aranjmanlarından “Günümüze kadar Pink Floyd şarkılarının binlerce yeni düzenlemeleri yapıldı. Ancak, grubun 3 parçasına getirilen yeni yaklaşım, klasik müzik dünyasının hayal gücünü uyandırdı. Londra Kraliyet Akademisi’nde yüksek lisansını bitiren genç Türk piyanist AyşeDeniz Gökçin, Floyd’un müziğini “Liszt” tarzında yeniden yorumladı.” diye bahsedildi. Bunun ardından binlerce prog-rock hayranının ilgisini çekti ve Pink Floyd Classical Concept albümü ortaya çıktı.
 
Amerika’da California “Wavelength” ve New York “Le Poisson Rouge”; Bulgaristan’da “Piano Extravaganza”, Arjantin’de “El Cine Espanol”; Portekiz’de “Gouveia Art Rock” ve “Groove Cascais”; İtalya’da “Piano City: Milano ve Palermo”, Ekvator’da Ambato; Fas’ta Tanjazz ve Türkiye’de İstanbul Klasik Müzik ve Ankara Klasik Müzik Festivali ve Zorlu PSM Caz Festivalinde solist olarak icra etti. 

Avusturya’da Editta Braun Dance Company için bestelediği “Close Up” ile olan sahne performansı, Viyana, Salzburg, Linz ve Edinburgh’ta prömiyer yaptı, Avusturya ve İskoç medyası (The Standard dahil) tarafından çok iyi karşılandı.

Kurt Cobain’e ithaf ettiği “Nirvana Project” albümü ise Kasım 2015’de piyasaya çıktı ve Birleşik Krallıkta iTunes “En İyi Klasik Albümler” de ilk 10’a girdi. 

Mayıs 2016’da “Yılın Piyanisti” Donizetti Klasik Müzik Ödülü’nü kazanan AyşeDeniz’in 2019 Ocak’ta besteci kimliğiyle çıkan albümü “Earth Prelude”, İngiltere, Amerika, Türkiye ve İtalya’da iTunes klasik chart’larda ilk 10’a girdi. 2019 Subat’ta çıkan Beethoven Senses albümü ile de klasik köklerini unutmayarak Beethoven’in 250. doğum yılına hazırlık olarak kaydettiği 5 ikonik sonatı şu an iTunes/Spotify gibi dijital platformlarda yer alıyor!
 
AyşeDeniz, 2018’de BBC Music Magazine’de üç yükselen yıldız arasında gösterilmiş, 2019 Nisan’da ise Kawai sanatçı listesine girmiştir.

Videolarını Youtube “ADPianist” kanalından ve Instagram “@ADPianist” hesabından takip edebilirsiniz.