FL Akademi Söyleşileri: İlk Mezunlar Örnek Öğrenci Ödül Töreni

Afişin PDF hali için tıklayın.

Söyleşinin video kaydı için tıklayın.

19 Mayıs 2020 saat 17:30’da çevrimiçi canlı yayında öğrencilerimiz soracak, FL’67 mezunlarımız İlhan Günay ve Kamil Tanrıverdi cevaplayacak. Yayının ayrıntıları afişte.

Sevgili Ankara Fen Liseli Arkadaşlar,
İlk mezunlar olarak sizlere bir mesajımız var.
Bu yıl üçüncüsünü vereceğimiz “Örnek Öğrenci” ödülünü kazanan okulumuz son sınıf öğrencilerini 19 Mayıs günü saat 17.30 da YouTube üzerinden yapılacak olan FL Akademi sunusunda açıklayacağız.
Örnek öğrenci ödülünü, kurumsal ve geleneksel bir hale getirme çabalarımızın sizlerin de ilgi ve desteği ile başarıya ulaşacağını umuyoruz.
Selam ve sevgilerimizle
İlk Mezunlar (1967) adına
İ. İlhan Günay ve H. Kamil Tanrıverdi

Prof. Dr. İ. İLHAN GÜNAY: Ankara Fen Liseliler Derneği kurucularından olan İlhan Günay, okulumuzun ilk mezunlarındandır. İstanbul Tıp Fakültesini bitirerek tıp doktoru, Hacettepe Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimini tamamlayarak 1981 yılında “Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı” oldu. Öğretim üyesi olarak Hacettepe Tıp Fakültesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde, Anabilim Dalı Başkanı ve Enstitü Müdürü olarak İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünde çalıştı. 2006 yılında kamudan emekli oldu.

Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesinin kurucu müdürlüğünü ve başhekimliğini yaptı. Dernek faaliyetleri kapsamında Kalp-Damar Cerrahisinde ulusal yeterlik kurulunu oluşturdu ve gelişmesine önderlik etti. Tıbbi direktör olarak bulunduğu Okan Üniversitesi Hastanesinden 2017 yılı sonunda ayrılarak aktif meslek yaşamına son verdi.

Akademik yayınları dışında 3 kitabı var. Not defterinde biriken sorularını “Cevapsız Sorular”, gezdiği ülkelerin bazılarıyla ilgili anılarını “Yol Çekimi” ve “ Yol Dönüşü” isimli kitaplarda derledi. Daha önce fotoğraf alanında da ödülleri olan İlhan Günay, “Tahtakuruları ve Hayrıyaanım” isimli öyküsü ile 2020 yılı Ümit Kaftancıoğlu öykü yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

H. KAMİL TANRIVERDİ: Fen Lisesinin ilk mezunlarından olan Kamil Tanrıverdi, ODTÜ ve Ege Tıp Fakültelerini dolaştıktan sonra 1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden Maden Mühendisi olarak mezun oldu. Öğrencilik yıllarındaki tatillerde ve ara verdiği dönemlerde, ayakkabı imalatı, şeker, gübre ve çimento fabrikalarında işçi olarak çalıştı.

1975 yılında kurduğu bir şirketle çeşitli kimyasal madde imalatı ve ticareti yaptı. 1985 senesinden itibaren değişik dış ticaret şirketlerine kimyasal ve endüstriyel maddeler konusunda teknik ve ticari danışmanlık hizmetleri verdi. Kimyasal maddeler dışında, makine imalatı ve tasarımı, inşaat ve komposit malzeme uğraşılarının yanında ozon gazı ve türevlerinin yaşam alanları, tekstil, gıda sanayi ve sağlık alanlarında kullanımı konularında 20 yılı aşkın çalışmalarda bulundu ve patentler aldı.

Ankara Fen Lisesiler Derneği ve Vakfı, 3G Girişimciliği Geliştirme Vakfı ve Beyaz Nokta Gelişim Vakfı kurucularındandır. Halen Beyaz Nokta Vakfı yönetim kurulu üyeliği ve bazı zihni sinir projeleri dışında 3 yıldır dönem arkadaşları ile birlikte oluşturdukları İlk Mezunlar Grubuyla çeşitli sosyal faaliyetler ve Fen Lisesi Örnek Öğrenci Ödülü çalışmalarını yürütmektedir.