FL Akademi Söyleşileri: Hekimlikte Matematik ve Geometriyi Kullanmak – Mehmet Uzun

PDF dosyası.

26 Mayıs 2021 saat 20:30’da FL’83 mezunumuz Mehmet Uzun, öğrencimiz Mert Aydemir’in (FL’2024) sunumuyla bizlerle birlikte olacak.

Söyleşinin kaydına buradan erişebilirsiniz.

MEHMET UZUN: 1965’de Konya’da doğdum. İlkokulu Seydişehir Merkez İlkokulu’nda, ortaokulu Konya Anadolu Lisesi’nde okudum. Ankara Fen Lisesi’nden 1983’de mezun oldum. Tıp fakültesini 1989’da Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nde tamamladım. Sırasıyla GATA Stajyer-Kurs Birlik Komutanlığı ve Diyarbakır’da bulunan 107. Topçu Alayı’nda askeri hekim olarak görev yaptım.

1992’de GATA Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda kardiyoloji uzmanlık eğitimine başladım. 1996’da kardiyoloji uzmanı olduktan sonra aynı klinikte çalışmaya devam ettim. 1997’de yardımcı doçent, 2000 yılında doçent oldum. 2004’de bir yıl süre ile Minnesota Üniversitesi –Fairview University Hospital’da Kardiyak Rehabilitasyon ve Kardiyopulmoner Egzersiz Testi konusunda “visiting scholar” olarak eğitimi aldım. 2006-2007 yılları arasında bir yıl süre ile Girne Asker Hastanesi’nde görev yaptıktan sonra GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’ne atandım. Bu klinikte 2009 yılında profesör, 2013 yılında servis şefi oldum. 2016 yılında hastanenin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesinden sonra adı Sultan 2. Abdülhamit Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi olarak değişti ve aynı kliniğe, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı kadrosunda profesör öğretim üyesi olarak atandım. Halen aynı klinikte öğretim üyesi olarak çalışmaya devam ediyorum.

Yurt dışında aldığım eğitimle uyumlu olarak Türk Kardiyoloji Derneği’nin Kardiyak Rehabilitasyon Altkurulunda başkanlık ve üyelik yaptım. 2018’de aynı derneğin Dijital Sağlık Altkurulu’nda da görevlendirildim. Halen her iki altkurulda çalışmaya devam ediyorum.

2014 yılında editörlüğünü yaptığım “Kardiyak ve Pulmoner Rehabilitasyon” kitabı, 2021 yılında ise hobi olarak zaman zaman ilgilendiğim geometri konusunda hazırladığım “İlginç Geometri Problemleri” adlı kitabım yayınlandı. Geometri ve matematik bilgimi kardiyoloji alanında yaptığım bazı araştırmalarımda da kullandım.