FL Akademi Söyleşileri: Bir AFL’liden Aselsan’ın Kuruluş Öyküsü

Afişin PDF hali için tıklayın.

29 Nisan 2020 saat 20:30’da çevrimiçi canlı yayında öğrencilerimiz soracak, FL’71 mezunumuz Aselsanı’ın eski genel müdür yardımcısı Fuat Akçayöz cevaplayacak. Yayının ayrıntıları afişte.

FUAT AKÇAYÖZ: 1971 yılında Ankara Fen Lisesinden, 1976 yılında ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ve 1979’da aynı bölümden Yüksek Lisans diploması almıştır. 1976 yılında, aldığı davet üzerine henüz kuruluş aşamasında bulunan ASELSAN’da ilk üç tasarım mühendisinden birisi olarak göreve başlamıştır.

Teknik sorumluluklarının yanı sıra, kuruluş aşamasından başlayarak; ASELSAN’ın örgütlenmesi, üretim ve araştırma-geliştirme bölümlerinin kurulması, yatırım ve teknoloji geliştirme stratejisinin planlanması gibi her kademede çok çeşitli sorumluluklar almıştır.

Mühendislik, ürün geliştirme, ARGE yönetimi ve ulusal/uluslararası büyük boyutlu projelerin yönetimi kapsamında muhtelif kademelerde tasarım ve üst düzey yöneticilik görevlerini takiben; 2006 yılında ASELSAN/Mikrodalga ve Sistem Teknolojileri (MST) Grup Başkanlığına, takiben 1 Ocak 2008’de ise SST (Savunma Sistem Teknolojileri) Grup Başkanlığına getirilmiştir. 2010 yılında da Aselsan Genel Müdür Yardımcılığına atanmıştır.

2015 tarihinde yaş haddi nedeniyle Aselsan’dan emekli olmuştur. Aselsan’daki görevi kapsamında 2003 yılından itibaren, bir dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı da olmak üzere, 2015 yılı Mart ayına kadar, uzun yıllar Aselsan temsilcisi olarak Roketsan A.Ş. Yönetim Kurulunda görev yapmıştır.

Halen TTGV (Türk Teknoloji Geliştirme Vakfı) Yönetim Kurulu üyesi, Kale Arge Şirketi Yönetim Kurulu üyesi ve ODTÜ Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olarak görev yapmakta olup aynı zamanda muhtelif savunma şirketlerine Stratejik Yönetim Danışmanlığı hizmeti vermektedir.