FL Akademi Söyleşileri: Bilişim Teknolojisindeki Patlamalar Bilgisayara Bakışımızı Nasıl Değiştirdi

Afişin PDF hali için tıklayın.

Yayının video kaydı için tıklayın.

11 Haziran 2020 saat 20:45’de çevrimiçi canlı yayında öğrencilerimiz soracak, FL’77 mezunumuz Yurdaer Doğanata cevaplayacak. Yayının ayrıntıları afişte.

YURDAER DOĞANATA: Lisans (1981) ve yüksek lisans (1983) derecelerini ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden aldıktan sonra doktora çalışması yapmak icin ABD’ye gitti. 1987 yılında California Institute of Technology (Caltech) üniversitesinden bilgisayar haberleşmesi dalında doktora derecesini aldı. İki yıl California State University Long Beach’te öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra 1989 yılında IBM Araştırma Merkezinde araştırmacı olarak göreve başladı. 2018 yılında IBM’den ayrılıp, New York’da yapay zeka konusunda araştırma yapan ve ürün geliştiren Accrete.AI şirketinin teknolojiden sorumlu başkanı (CTO) oldu. Halen Accrete.AI’de bu görevini sürdürmektedir.

IBM’de çalıştığı 29 yıl süresince bilgisayar bilimleri konusunda birçok projede, araştırma görevlisi, araştırma yöneticisi, inovasyon lideri, Watson sağlık sistemleri çözüm lideri gibi görevlerde bulundu. Bu çalışmaların sonucunda otuzun üzerinde inovasyon ödülü alan Dr. Doğanata, 2009 yılında UIMA – Unstructured Information Management Architecture çalışmasıyla IBM Sıradışı Teknik Başarı, 2014 yılında Avrupa’da bir bankanın araştırma bölümüne verdiği teknik destekten dolayı IBM Eminence and Excellence ödüllerini aldı. Dr. Doğanata kırkın üzerinde akademik yayın, elliye yakın uluslararası patente sahiptir.

Halen Accrete.AI şirketinde farklı sektörlerdeki şirketlere yapay zeka konusunda proje tasarımı, prototip geliştirilmesinde aktif olarak çalışmaktadır. İlgi alanları içinde Doğal Dil İşleme, Makine Öğrenmesi, Semantik Arama Motorları konuları yer almaktadır.