FL Akademi Söyleşileri: AFL’den Tıbbiyeye Sosyal İlişkiler, Çok Yönlülük ve Liderlik Üzerine

Afişin PDF hali için tıklayın.

Söyleşinin video kaydı için tıklayın

11 Mayıs 2020 saat 20:45’da çevrimiçi canlı yayında öğrencilerimiz soracak, FL’2009 mezunumuz Alparslan Ertenlice cevaplayacak. Yayının ayrıntıları afişte.

ALPARSLAN ERTENLİCE: Genel Cerrahi Asistan Doktor. 10 Aralık 1990 tarihinde doğdum (aslında babamın görevi nedeniyle Ankara’da doğmuşum ancak kimlikte Gaziantep yazmakta :)). Babam Öğretmen, annem ev Hanımı. İlköğretimi Gaziantep’e Akyol İlköğretim Okulu ve Özel Seçkin Koleji’nde tamamladım.

2005 yılında Ankara Fen Lisesi’ni kazandım ve 2005-2009 yılları arasında yatılı olarak eğitimimi tamamladım. Bizim dönemimiz lise eğitiminin 4 yıl olarak uygulandığı ilk dönemdir. Lise yıllarını “Çocuk geldim, kardeşlerimle beraber büyüdüm, birer yetişkin olarak mezun olduk, içimizdeki o Fen Liseli çocuk ruhunu hep muhafaza ettik, o mezun olamadı, hala orada ” diye tarif edebilirim 🙂  Arkadaşlarım bana kısaca “Alpi” diye hitap ederdi. Sevilen, sosyal biri olarak anlatırlar, kendime dışarıdan pek bakmadım ancak öyleyimdir diye düşünüyorum 🙂

2009 yılı Üniversite Sınavı ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. 1 yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından 2010 yılında Sıhhiye Morfoloji kampüsünde tıp eğitimine devam ettim. Biraz merakım nedeniyle 2 yıl Tiyatro Kulübü’nde, 4 yıla yakın bir süre de Resim Topluluğu ile Çizim ve Temel Sanat derslerine katıldım, sergi çalışmalarında yer aldım. Yine merakım olan tarih alanında da, çeşitli toplantı ve organizasyonlara fakülte düzeyinde ön ayak oldum. 

Ankara Tıp’ta 1.sınıfın başında, AFL’de keşfettiğim veya orada kazanmış olabileceğim organizasyon ve yönetim yeteneği etkili oldu diye düşünüyorum; 300 kişilik dönemimizin başkanı seçildim. Ve bundan sonra üniversite hayatım boyunca ve hala Başkan olarak anıldım.

6 yıl Dönem Temsilcisi, 3 yıl Fakülte Öğrenci Temsilcisi ve 2 yıl da Ankara Üniversitesi Konsey Başkanı olarak görev yaptım. Çok sayıda etkinlik, gezi, tören, organizasyon hazırlık ve yönetiminde görev yaptım. Tıp Eğitimi ve Üniversite yaşamı noktasında çalışma arkadaşlarımın da desteği ile yaptığımız çalıştaylar ve toplantılarla kurumumun iyi yönde geliştirilmesine yönelik katkılar sunmaya çalıştım. 

2016 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden, derslerinin yanı sıra sosyal, özverili, uyumlu, lider ve başarılı bir hekim olarak mezun olduğumu düşünüyorum.  9 ay kadar pratisyen hekim ünvanı ile Kilis-Çobanbey sınır kapısında Fırat Kalkanı Askeri harekatı kapsamında hekim olarak görev yaptım.  2018 Ağustos’ta evlendim, eşim öğretmendir. Şu an Ankara Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nde 3.yıl  Asistan Doktor olarak görev yapmaktayım.