FL Akademi Söyleşileri: AFL’den Mühendisliğe, Bilime ve Sahne Sanatlarına Yolculuk

Afişin PDF hali için tıklayın.

22 Nisan 2020 saat 20:00’de çevrimiçi canlı yayında öğrencilerimiz soracak, FL’85 mezunumuz Cem Duruöz cevaplayacak. Yayının ayrıntıları afişte.

CEM DURUÖZ: Gitarist ve Tango Eğitmeni. Ankara Fen Lisesi’nden 1985’de üçüncülükle mezun olan Cem Duruöz, ODTÜ Elektrik-Elektronik’i de 1990’da üniversite birincisi olarak bitirdi. Sonra ABD’de Stanford Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği’nde doktora ve Fizik Bölümü PhD. Minor dereceleri aldı. Onlarca bilimsel makalesi ve dijital audio/video alanında patent almış çalışmaları bulunmaktadır.

Akademik çalışmalannın yanısıra, on bir yaşında başladığı klasik gitara yine bir AFL mezunu olan Ahmet Kanneci’den dersler alarak devam edip, 1984’de lise son sınıfta iken Türkiye Ulusal Klasik Gitar Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. ABD’de Stanford, San Francisco Konservatuarı ve Juilliard müzik okullarından lisans üstü diplomalar aldı ve dünyanın dört kıtasında konserler verdi, CD’ler çıkarttı, düzenlemeler yayınladı. Kendi düzenlemelerinden olan popüler Türk ezgilerini gitara uyarladığı çalışmalarını “Treasures of Anatolia” adını verdiği dördüncü albümünde toplamıştır.

Cem Duruöz 90’lı yıllardaki tango müziğine olan ilgisini bir tango albümü çıkarttıktan sonra dansa yönlendirdi. Arjantin’e birçok kere giderek tango dansı öğrenimi gördükten sonra ABD’de tango eğitmenliği de yapmaya başladı. Halen Wesleyan Üniversitesi’nde gitar eğitmeni olarak çalışmakta ve Connecticut’da tango dersleri vermektedir.