FL Akademi Söyleşileri: 56. Yılımızı Kutlarken Ankara Fen Lisesinin Kuruluş Öyküsü – Mustafa Ökten

Afişin PDF hali için tıklayın.

12 Ekim 2020 Pazartesi saat 10:30-11:30 arasında okulumuzun ilk biyoloji öğretmeni Mustafa Ökten, FL’69 mezunumuz Melek Diker Yücel’in ve öğrencimiz (FL’2022) Yusuf Efe Kıvılcım’ın sunumuyla bizlerle birlikte olacak. Okulumuzun kuruluş öyküsünü ondan dinleyeceğiz.

Söyleşi, 12 Ekim 1964 Pazartesi günü Fen Lisesi’nin açılışının 56. yılına denk geldiği için ayrıca anlamlıdır. Yayının sabah saatlerinde olduğunu da hatırlatırız.

Söyleşinin video kaydı için tıklayın.

MUSTAFA ÖKTEN: Fen Lisesi’nin ilk biyoloji öğretmeni ve ÜSYM kurucusu. 
1928 doğumlu olan Mustafa Ökten, ilk ve orta okulları Bergama’da okudu. Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulundan sonra, Gazi Eğitim Enstitüsü ve North Carolina Üniversitesi Biyoloji Bölümlerinden mezun oldu.

Öğretmenliğe 1947’de Bilecik’te başladı. Ankara Kız Lisesi ve Fen Lisesi yıllarından sonra Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünde çalıştı. Altan Günalp’le birlikte, ilk adı ÜSYM olan Üniversite Seçme Yerleştirme Merkezini kurdu. Bugüne ulaşan düzgün temelleri oluşturdu ve seçme sınavlarının sistematiğini titizlikle hazırladı.

Bir süredir emeklilik yaşamının tadını, çok çeşitli ilgilerinin izlerini sürerek ve günlerini dolu dolu yaşayarak çıkarıyor.