Ankara Fen Liseliler

Matematik ve Hayat, Konuşmacı: Prof. Dr. Sinan Sertöz, 8 Nisan 2009 PDF Yazdır ePosta

 

Sunumun Duyurusu:

'Matematik ve Hayat', 8 Nisan 2009 Çarşamba, Saat 15:00-16:00, AFL Konferans Salonu

Konuşmacı : Prof. Dr. Sinan Sertöz, Bilkent Üniversitesi, Matematik Bölümü

Sevgili Ankara Fen Liseliler,

8 Nisan 2009 Çarşamba günü saat15:00’ de AFL Konferans Salonunda Prof. Dr. Sinan Sertöz’ü misafir edeceğiz. Matematikle biraz ilgilenmiş olan hemen herkes, Sinan Sertöz’ün “Matematiğin Aydınlık Dünyası” isimli televizyon belgeselini ve aynı başlıklı kitabını bilir. İlk basımı Ekim 1996’da yapılan bu kitap, bugüne kadar 24 kez basıldı ve toplamda 60.000 adetten fazla satıldı.

“…Bilgisizliğin boş ve dingin huzurunu değil, bilginin coşkun mutluluğunu aramak. İşte binlerce yıldır süren bu arayışın adı Matematik…”
Matematiği böyle tanımlıyor Sinan Sertöz. Ve devam ediyor:

“Matematik akademisyenlerin loş koridorlarda birbirlerinin kulağına fısıldadığı anlaşılmaz kavramlardan oluşan bilgiler yumağı değildir. Matematik, hayatı dolu dolu yaşamış insanların sevinçleri, üzüntüleri, başarı ve yenilgileriyle oluşturdukları bir insanlık macerasıdır.”

Sinan Sertöz, bu seminerimizin konularını şöyle özetliyor:

  • “Matematik nedir, matematikçi ne yapar, gerçekten kaç tane matematikçi var?
  • Matematik bölümündeki her akademisyen matematikçi midir, her matematikçi akademisyen midir?
  • Matematik ne işe yarar, olmasa eksikliğini hisseder miyiz?
  • Hayatın bu kadar konforlu olduğu çağımızda hala bilimsel araştırma adı altında harcama yapmaya ne gerek var? Bilimi başkaları yapsa ve biz zahmete girmeksizin parasını verip alsak ne olur?”

Bakalım konuşmacımız tüm bu sorulara doğru cevap verebilecek mi? Seminer sırasında güzel sorular soran öğrencilerimize, konuşmacımız Sinan Sertöz’ün yazmış olduğu ve imzalayacağı Matematiğin Aydınlık Dünyası” kitabını dağıtacağız.

Konuşmacımızın ilginç bulacağınızdan emin olduğumuz bazı makalelerine şu bağlantılardan erişebilirsiniz:

Eşekliğin Alemi Yok!

Cahit Arf: Bir Efsanenin Ardından

Arşimed'in Küreleri

 

Katkı ve katılımınızı bekliyoruz.

Ankara Fen Lisesi Matematik Topluluğu

Prof. Dr. Sinan Sertöz'ün kısa özgeçmişi (*):

Darüşşafaka Lisesi’nden 1973 yılında mezun oldu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitirdikten sonra Kanada’nın Vancouver şehrindeki University of British Columbia Matematik Bölümü’nde doktora yaptı. Bir süre TÜBİTAK’ın Gebze’deki Marmara Araştırma Merkezi’nde çalıştı. Halen Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü'nde öğretim üyesidir.

2005 yılında Sedat Simavi Fen Ödülü’nü, 2007 yılında Bilkent Eğitimde Üstün Başarı Ödülü’nü, kazandı. Belgesel Film Yönetmeni olan Zehra Tülin Sertöz ile evlidir, 2 çocukları var, Emre Can (1989) ve İpek (1998).

Daha ayrıntılı bilgi için: www.bilkent.edu.tr/~sertoz/ adresine bakınız.

(*) Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz,